Zdravie

Nedostatok spánku a priberanie: Existuje nejaká súvislosť?

Rate this post

Nedostatok spánku má tendenciu podporovať maškrtenie na vysokokalorických a tučných nezdravých jedlách. Centrum LIFE zo Singapurskej všeobecnej nemocnice (SGH) vysvetľuje, ako (nedostatok) spánku a hmotnosti sú prepojené.

/sites/hexassets/Assets/fitness-exercise/sleep-deprivation-and-weight-gain-is-there-a-link.jpg

 SPÁNKOVÁ DEPRIVÁCIA 

má tendenciu viesť k zvýšenému maškrteniu.

Môže nedostatok spánku viesť k priberaniu? Áno.

Podľa výskumných štúdií sa našla jednoznačná súvislosť medzi tým, koľko spíte, a vašou telesnou hmotnosťou.

Štúdie zistili, že spánok menej ako šesť hodín denne pre dospelého, ktorý by mal normálne spať 7-8 hodín, môže spôsobiť fyzické zmeny, ktoré podporujú priberanie.

Tieto zmeny súvisia s:

  • Hormóny ghrelín a leptín, ktoré kontrolujú chuť do jedla
  • Modifikovaná mozgová aktivita spojená s vyššou pravdepodobnosťou výberu nezdravého jedla
  • Obyčajná únava , ktorá znižuje ochotu zapojiť sa do fyzickej aktivity

Štúdia Nurses‘ Health Study, ktorá sledovala 68 183 žien v strednom veku počas 16 rokov, zistila, že ženy, ktoré spali päť hodín alebo menej, mali o 15 percent vyššiu pravdepodobnosť, že budú obézne.

„Existuje presvedčivá súvislosť medzi nedostatkom spánku a prírastkom hmotnosti. Pacientov často krížovo odkazujeme medzi službou riadenia hmotnosti a jednotkou porúch spánku,“ hovoria lekári z LIFE Center (zlepšenie životného štýlu a zlepšenie kondície) v Singapurskej všeobecnej nemocnici (SGH), člen skupiny SingHealth .

Nedostatok spánku a zmeny hormónov ghrelínu a leptínu

Chuť do jedla regulujú dva hormóny, ghrelín a leptín. Ghrelín stimuluje hlad, zatiaľ čo leptín vám povie, kedy ste nasýtení. Nedostatok spánku zvyšuje hladinu ghrelínu, čo spôsobuje hlad, zatiaľ čo hladina leptínu klesá, čím sa znižuje vaša schopnosť povedať, kedy ste jedli dosť. Kombinované efekty vedú k rozšíreniu pása.

Zistilo sa tiež, že nedostatok spánku ovplyvňuje reakciu tela na inzulín, čo môže tiež spôsobiť pokles hladiny leptínu, čo ešte viac otupí vaše vnútorné senzory sýtosti.

Nedostatok spánku a občerstvenia na vysokokalorických potravinách

Výskumné štúdie zistili, že nedostatok spánku môže spôsobiť zmeny v mozgovej aktivite, ktoré môžu podporiť túžbu po vysokokalorických a tučných jedlách. Zistilo sa, že unavený mozog reaguje výraznejšie na potraviny bohaté na tuky a sacharidy . 

Navyše, človek, ktorý spí menej, má viac hodín na jedenie a na výber nezdravých jedál. Štúdie v skutočnosti zistili, že ľudia s nedostatkom spánku, ktorí boli obklopení chutným občerstvením, mali tendenciu zjesť ich viac ako odpočinutí ľudia, najmä v noci.

Keď sme unavení, náš mozog jednoducho vyžaduje viac kalórií, ako skutočne potrebujeme, a naša schopnosť odolávať impulzom môže byť tiež otupená.

Nedostatok spánku a zníženie fyzickej aktivity

Chronický nedostatok spánku je tiež spojený so zníženou fyzickou aktivitou. Je to preto, že ak spíte menej ako zvyčajných 7-8 hodín, pravdepodobne sa budete cítiť unavení a budete mať menšiu chuť cvičiť. S týmto znížením fyzickej aktivity spálite menej kalórií, čo môže časom viesť k nárastu hmotnosti.

Štúdie zistili, že ľudia s nedostatkom spánku majú tendenciu tráviť viac času sedavými aktivitami, ako je sledovanie televízie, a menej času športovaním a fyzickou aktivitou.

5 tipov, ktoré vám pomôžu dobre spať a udržať si zdravú váhu

  • Choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase.
  • Zostaňte aktívny a doprajte si dostatok fyzického cvičenia denne.
  • Vyhnite sa dennému spánku.
  • Vyhnite sa alkoholu a kofeínu pred spaním.
  • Urobte si rituál, ktorý vám pomôže upokojiť sa predtým, ako pôjdete do postele.

zdroj

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

BEST SPORTS