Zdravie

Chuť na cukor: Všetko je v mysli

Rate this post
Sugar Rush: Všetko je v mysli

​​Aby ste sa efektívne vysporiadali s chuťou na cukor, vyžaduje sa zmena myslenia.

Chuť na cukor je až príliš bežná. Je tu dopoludňajší posilňovač, neskoré popoludňajšie mlsanie a pohostenie po večeri, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Tí, ktorí sa snažia obmedziť alebo vzdať sa cukru, majú pred sebou poriadny boj, pokiaľ nie sú vyzbrojení dobrými tipmi a štipkou odhodlania. Pri riešení túžby po cukre môže byť mentálny prístup posilňujúci, pretože tieto túžby ovplyvňujú nielen telo, ale aj mozog.

Prečo máte chuť na sladké jedlá? A ako môžete obmedziť svoje chute? Experti z  polikliniky SingHealth  vysvetľujú.

  1. VYHNITE  sa zostavovaniu zoznamu „dobrých“ a „zlých“ potravín
    • Ak máte zoznam zlých potravín, ktorým sa treba vyhnúť, budete mať pocit nedostatku, keď ich uvidíte jesť iných ľudí, a môže sa vám to vymknúť spod kontroly. Napríklad, ak je čokoláda na vašom zozname zlých potravín, môžete sa vzdať a dať si trochu, potom máte pocit, že keď ste porušili pravidlá, mohli by ste tiež zjesť viac. Ale keď zjete viac, cítite sa previnilo a vráti sa na váš zoznam zlých potravín. Je to začarovaný kruh.
  2. Naplánujte si zdravé jedlá a doprajte si maškrty s mierou
    • Obmedzte cukor, ale nezbavujte sa úplne pochúťok, pretože to môže viesť k väčšej chuti do jedla. Ak máte chuť na čokoládu, dajte si malý kúsok a zvyšok nechajte na inokedy. Vyjednávajte sami so sebou, ale majte všetko pod kontrolou. Je dôležité si vybrať a zároveň si to užiť.
  3. Úplný zákaz cukru nemusí byť tým najúčinnejším spôsobom, ako ho obmedziť.
    • Namiesto toho podniknite rozumné kroky, aby ste to zvládli tým, že sa vedome rozhodujte o tom, čo jete. A pamätajte, že je dobré si z času na čas pochutnať na malých dobrotách.

Cukor – prečo po ňom tak túžite

Cukor, uhľohydrát, je hlavným zdrojom paliva a nevyhnutnou súčasťou našej stravy, ale je dôležité zvážiť druh a množstvo skonzumovaného jedla.

Cukor má dve hlavné formy – jednoduché a zložité. Jednoduché cukry (monosacharidy), ako je biely cukor, obsahujú iba jednu molekulu cukru, chýba im vláknina a sú rýchlo stráviteľné.

Komplexné cukry (polysacharidy) obsahujú viacero molekúl cukru a možno ich nájsť v zelenej zelenine a celozrnných potravinách. Trávia sa pomalšie a sú zvyčajne bohaté na vlákninu a nutričné ​​hodnoty.

Bohužiaľ, väčšina našej túžby je po jednoduchých cukroch a to môže prameniť zo skúseností z detstva.

Napríklad, keď sa dieťa po bolestivom páde utešuje zmrzlinou alebo sladkosťami, môže si spájať sladké jedlá s pohodlím alebo odmenou. Sladké jedlá môžu byť v závislosti od zážitkov spojené aj so zábavou, pôžitkom a relaxom.

Chuť na cukor má aj fyziologický aspekt. Môžu byť spojené so serotonínom, chemickou látkou v mozgu, ktorá sa vyrába z esenciálnej aminokyseliny, tryptofánu. Serotonín prináša pozitívne pocity sýtosti, spokojnosti a relaxácie. Keďže telo si tryptofán nedokáže vyrobiť samo, musí ho získať z potravy. To vysvetľuje, prečo ľudia túžia po potravinách s vysokým obsahom cukru, keď sú na dne, pretože cukor zvyšuje produkciu tryptofánu v mozgu.

Aj stres môže spôsobiť chuť na cukor. Vyzýva telo, aby produkovalo viac kortizolu, hormónu, ktorý zvyšuje pocity hladu. „Keď sa to stane, niektorí ľudia budú pravdepodobne vyhľadávať jedlo s vysokým obsahom cukru, tuku a/alebo soli. Nadmerná konzumácia takýchto potravín môže viesť k nadmernému prírastku hmotnosti a zvýšiť riziko chronických zdravotných problémov, ako sú srdcové choroby a cukrovka,“ uviedli odborníci.

Samotné vysoké množstvo cukru zvyčajne nie je príčinou takýchto zdravotných problémov. Rizikom sa stáva skôr, keď sa vysoká spotreba cukru skombinuje s inými faktormi, vrátane životných návykov, rodinnej anamnézy a pravidelného príjmu potravín s vysokým obsahom tuku a soli.

Ak chcete znížiť túžbu po cukre, odporúčame postupne znižovať príjem cukru, aby sa telo a chuťové bunky časom prispôsobili, že ho budú mať menej. Ďalšou stratégiou je odvádzanie pozornosti od túžob zapájaním sa do príjemných aktivít, ako je sledovanie obľúbenej televíznej relácie alebo vykonávanie fyzických aktivít, ako je prechádzka.

A ak tomu kúsku koláča stále nie je možné odolať – je tu ešte posledná možnosť. „Podeľte sa, aby ste si mohli dať svoj koláč a zjesť ho tiež – len menej!“.

zdroj

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

BEST SPORTS